انواع دوربین های مدار بسته:

دوربین ثابت صنعتی :

در مارک ها و نوع ها و قیمت های متفاوت در بازار موجود می باشد. اکثرا دوربین بدون لنز می‌باشد که لنز مربوطه بنا به نیاز باید تهیه و نصب گردد.

کیفیت دوربین از تعداد خط تصویر که ایجاد می کند مشخص می گردد. که به آن TVline گفته می شود . کیفیت های مورد قبول  از ۳۵۰ TVL شروع شده و بهترین کیفیت ۶۰۰ TVL می باشد دوربین های فوق منهای سیستمی که در داخل آن  وجود دارد که ممکن است دیجیتال و یا آنالوگ باشد، خروجی تصویر آنالوگ  ۷۵ هرتز را به ما می دهد که سیگنال های تولید شده  توسط کابل Coaxial (تصویر) به محل ضبط تصاویر انتقال داده می شود. برخی از دوربین های پیشرفته خود دارای منوی تنظیمات نیز می باشند که بصورت دیجیتالی روشنایی وضوح و رنگ و … قابل تنظیم در دوربین نیز می باشد. البته این نوع دوربین ها به مراتب گرانتر می باشند.

این دوربین ها کاربرد زیادی دارند که در محیط های داخلی و تمیز از پایه کوچک دوربین و در محیط های بزرگ و بیرونی جهت محافظت از گرد و غبار و رطوبت داخل کاور قرار داده می شود. دوربین های جدید قابلیت دید در شب را نیز دارا می باشند دید در شب با علامت D/N نشان داده می شود. دید در شب به حالتی اطلاق می‌گردد که با حداقل نور و یا با کمک نور مادون قرمز (نامرئی) در محل های کاملا تاریک قابلیت تصویر برداری را دارا می باشند ( بصورت سیاه و سفید)

دوربین های دید در شب با پروژکتور مادون قرمز: (IR)

این دوربین ها در انواع محیط ها کاربرد دارند از خصوصیات این دوربین ها به دید در شب بودن آنها می توان اشاره کرد و نیاز به لنز ندارند … برخی از مدل ها قابلیت تنظیم لنز و زوم کردن سه برابر اپتیکال را نیز دارا می‌باشند ولی مدل های کوچک آن از قبل تنظیم شده می باشند. تعداد LED های موجود بر روی آن قدرت پروژکتور آن را نشان می دهد که حداکثر تا ۳۰ متر را می توانند پوشش دهند … این پروژکتور هیچ گونه نور مرئی ( قابل دیدن نیست) ندارند ولی برای دوربین بسیار کاربرد دارد.

این دوربین ها بطور اتوماتیک در هنگام شب و یا تاریکی به حالت دید در شب سوئیچ می شوند و در روز و روشنایی بصورت رنگی  تصاویر را نشان خواهد داد . این دوربین ها خود در برابر آب و خاک و گرد و غبار عایق می باشند و بطور پیش فرض نیازی به کاور محافظ ندارند منبع تغذیه این دوربین ۱۲ ولت ۲ آمپر و خروجی تصویر ۷۵هرتز می باشد. این دوربین ها هم در کیفیت های متفاوتی در بازار وجود دارد. TVL 500 کیفیت خوبی می باشد.

IR Camera

IR Camera

دوربین های مخفی و کوچک(مینیاتوری):

این دوربین ها در ابعاد کوچک طراحی شده و قابل استفاده در محیط هایی که بطور نا محسوس باید تحت نظارت باشد مورد استفاده قرار می گیرد . این دوربین ها از منبع تغذیه ۱۲ ولت استفاده می‌کند و انواع بی سیم و یا با سیم در بازار موجود می باشند.

Miniator

دوربین های DOME دام:

این دوربین ها دارای محفظه شیشه ای جهت جلوگیری از گرد و غبار  بصورت حبابی طراحی شده است  این دوربین ها بر روی سقف نصب می‌گردند و در انواع مدل های معمولی و دید در شب در بازار موجود می باشد. از این دوربین ها در محیط اداری و منازل بیشتر کاربرد دارد. این دوربین ها ثابت بوده و قابل تنظیم بصورت ۳۶۰ درجه افقی و ۹۰ درجه عمودی می باشند. این دوربین ها نیز در کیفیت های متفاوتی در بازار موجود می باشد.

Dome Camera

دوربین های SPEED DOME :

یکی از پیشرفته ترین دوربین های موجود در حرفه دوربین مداربسته می باشد که انواع مختلفی دارد.

این دوربین ها قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه افقی و ۹۰ درجه عمودی از راه دور می باشند و حتی قابل برنامه ریزی جهت اجرای دستورات از پیش تعریف شده می باشد … این دوربین ها از طریق کیبورد های مخصوص به خود و یا از طریق کامپیوتری و یا خروجی RS232  دستگاه های DVR قابل کنترل و برنامه ریزی می باشند …

این دوربین ها بسته به نوع آن از قدرت زوم اپتیکال و سرعت چرخش متفاوتی برخوردار می باشند که معمولترین و متداولترین آنها از زوم اپتیکال ۲۲x و بیشتر برخوردار می باشند … در خطوط تولیدی و یا محوطه های بزرگ جهت اسفاده از چندین دوربین از این دوربین ها استفاده می شود .

Speed Dome

در مقابل این دوربین ها دوربین های چرخشی بی سیم نیز وجود دارند که ارزانتر ازspeed dome می باشد  که دارای موتور در پایه می باشند که از طریق ریموت کنترل مربوطه که معمولا تا ۵۰۰ متر هم جواب می دهد عمل چپ و راست نمودن دوربین را انجام می دهد ولی قابلیت زوم و سرعت چرخش در آنها وجود ندارد.

و باز دوربین های مشابه دیگری نیز وجود دارد که از  از طریق کیبورد مخصوص speed dome و کامپیوتر قابل کنترل می باشد و حتی دارای  زوم ۳۲x نیز می باشند که از طریق یک تله متر قابل کنترل و برنامه ریزی می باشند ولی فقط از سرعت چرخش بالا برخوردار نمی باشند یعنی سرعت چرخش دوربین در اختیار کاربر نیست ولی در دوربین های Speed dome قابلیت تنظیم سرعت چرخش از بسیار آهسته و خیلی سریع وجود دارد.

از این دوربین ها نیز می‌توان از پایه ثابت استفاده کرد که کاربر فقط عمل Zoom in  و Zoom out می‌تواند انجام دهد که در محل هایی شبیه راهرو و معابر کاربرد خوبی دارد و از قیمت مناسبی نیز برخوردار می باشد.

Zoom Camera

شرایط انتخاب:

در دوربین های امنیتی به طور ویژه ممکن است این نیاز احساس شود که اشیا و امکانات باید با دقت بالایی مورد مونیتورینگ قرار گیرند از این رو دوربین های رنگی نیز وارد بازار شده اند که در شرایطی که میزان روشنایی محیط در حد پایینی باشد می‌تواند با جزییات بالا تصاویر را به صورت رنگی نمایش دهد .دوربین های مونوکروم که به نام های دوربین های سیاه و سفید و یا B&W نیز خوانده می‌شوند نسبت به دوربین های رنگی قیمت پایین تری دارند اما از آنجا که برای رویت در مقایسه با دوربین های رنگی نیاز به روشنایی کمتری دارند در محیطهایی که روشنایی کمتر است و اشیای تیره تری وجود دارند می‌توان از این دوربین ها استفاده نمود . این نوع دوربین ها با توجه به این که از CCDهای SINGLE PLATE نیز استفاده می‌کنند در مقایسه با دوربین های رنگی تصاویر با دقت بالاتری را ارایه می‌دهند .

با توجه به محیطی که نیاز است تا دوربین نصب شود می‌توان از دوربین هایی در شکل های استوانه ای ، جعبه ای ، دام و دام های ترکیبی استفاده نمود . دوربین های نوع دام از یک محفظه گنبدی شکل تشکیل شده اند که دوربین را در مقابل خطرات غیر جدی محفظت می‌کند . در درون این محفظه می‌توان دوربین را به صورت قابل گردش به حالت افقی یا عمودی قرار داد .در دوربین های دام ترکیبی بخش های هد متحرک برای چرخش به صورت فقی و یا عمودی ، موتور محرک لنز و خود دوربین هر یک در بخش های جداگانه ای درون محفظه در بر گیرنده دوربین قرار دارند . محفظه به طور کامل نسبت به رطوبت و غبار محفظت شده است و به گونه ای طرحی شده است که صدای ناشی از حرکت دوربین را به حداقل می رساند .

فن آوری های مورد استفاده در دوربین های امنیتی :

تصحیح نور پشتی :

 در صورتیکه پنجره یا منبع نوری پر قدرتی در زمینه تصویری که دوربین ارایه می‌دهد قرار گیرد تصحیح این نور در دوربین ممکن است باعث شود تا موضوعاتی که در مقابل این منبع نوری قرار گرفته اند بسیار تاریک و حتی غیر قابل تشخیص گردند . از این رو فن آوری BLC در دوربین های مجهز به این فن آوری باعث می‌گردد تا اشیا مقابل منابع نوری با دقت کفی و وضوح مناسب تولید شوند.

WIDE DYNAMIC RANGE  :

 در حالیکه فن آوری BLC باعث می‌شود تا اشیای تیره موجود در تصاویر واضح تر گردند فن آوری WDR در دوربین ها سبب می‌شود تا در صورتی‌که در محل تصاویر تیره و روشن وجود داشته باشد وضوح هر یک از این اشیا متناسب با یکدیگر و به صورت کاملا مشخص از هم تشکیل گردد .

تقویت کردن تصویر (IMAGE ENHANCER ):

 این فن آوری سبب می‌شود تا در تصاویر تولید شده لبه های اشیا مشخص تر شوند و در تصاویر ارایه شده اشیا کاملا متمایز از یکدیگر به نظر آیند.

بالانس سفیدی تصویر :

 در صورتیکه شعله یک شمع را در مقابل یک دوربین ببینیم مشاهده می‌شود که نقاط سفید رنگ شعله به صورت آبی کم رنگ و نقاط کم دماتر در شعله به رنگ زرد مایل به قرمز دیده می‌شود در صورتیکه در واقعیت اینگونه نیست و یا زمانیکه رنگ لباس های اشخاص در دوربین های مشاهد شود دیده می‌شود که رنگ آنها در محیط درون اتاق با محیط خارج از اتاق که نور بیشتری در آن است تفاوت پیدا می‌کند اما در چشم انسان این اتفاق نمی‌افتد . دلیل این امر در این است که چشم انسان رنگ سفید موجود در محیط را متناسب با درجه حرارت آن رنگ احساس می‌کند و بقیه رنگ ها را با توجه به درجه حرارت رنگ سفید موجود در محیط تشخیص می‌دهد .این فن آوری که در دوربین های مجهز به AWB استفاده میشوند باعث رفع این مشکل در تصاویر به دست آمده از دوربین می‌گردد و تصاویر با رنگ های واقعی تری متناسب با درجه حرارت رنگ سفید موجود در محیط می‌دهد .

تصحیح اتوماتیک سیگنال :

این فن آوری باعث می‌شود که سیگنال ورودی در صورتیکه به طور ناگهانی افزایش و یا کاهش یابد این مقدار تغییر ناگهانی را از بین برده و به سیگنال اولیه قبل از تغییر تنظیم کند . البته باید توجه داشت که این امر باعث می‌شود در شرایط نوری پایین ، بر روی تصاویر به دست آمده نویز ایجاد می‌گردد.

تصحیح اتوماتیک حساسیت :

 این فن آوری در دوربین های امنیتی باعث می‌گردد که میزان روشنایی به دست آمده از تصاویر تهیه شده توسط دوربین در یک حد متعادل قرار گیرد این امر با کنترل سرعت شاتر دوربین تعیین می‌شود و با تغییر سرعت شاتر به جای تغییر در کوچک شدن یا بزرگ شدن لنز میزان نور ورودی را در حد متعادل قرار می‌دهد. این فن آوری AES در مناطقی که فرکانس برق منطقه ۵۰ هرتز باشد قابل استفاده نخواهد بود .

 

 

 

تصحیح لرزش :

 در مناطقی که مقدار فرکانس برق ۵۰ هرتز می‌باشد نور متصاعد شده از لامپ های فلورسانس و یا لامپ های جیوه ای باعث ایجاد پرش در تصاویر به دست آمده از دوربین می‌شود دلیل این امر هم در این است که سیکل فرکانس خاموش و روشن شدن لامپ در این مناطق هر ۵۰/۱ ثانیه است و سرعت شاتر ۶۰/۱ ثانیه و تولید ۶۰ فرم در ثانیه است از این رو در این مناطق در صورتیکه سرعت شاتر را به ۱۲۰/۱ فزایش دهیم این مشکل حل خواهد شد اگر چه این امر باعث می‌شود تا تصویر به دست آمده مقداری تیره تر گردد.

تصحیح حداکثر حساسیت :

 این فن آوری باعث می‌شود تا سرعت شاتر کاهش یابد این امر زمانی مناسب است که بخواهیم از موضوع مورد نظر مدت زمان بیشتری تصویر داشته باشیم . اگر چه این عمل سبب از بین رفتن تعدادی از فریم ها و یا ایجاد نویز در تصویر نیز می‌شود اما با ترکیب با فن اوری دید در روز و شب می‌تواند به صورت بهینه تری مورد استفاده قرار گیرد.

دید در شب :

 در صورتیکه بخواهیم از منطقه ای تصویر داشته باشیم که میزان روشنایی در آن از یک لوکس کمتر باشد می‌توان فیلتر قطع اینفرارد را از مقابل CCD دوربین برداشت در این صورت منبع ساطع کننده اینفرارد به عنوان منبع نوری برای دوربین به کار برده می‌شود و در نتیجه می‌توان درمناطق تیره نیز از اشیا تصویر داشت . البته استفاده از این فن‌آوری باعث می‌شود که دوربین های رنگی نیز در این شرایط کاری تصاویر مونوکروم تولید نمایند.

فیلتر کردن نقاط خاص از دید دوربین :

 در هنگام تصویر گرفتن از مناطق خاص در صورتیکه نیاز باشد تا بخش خاصی از مکان مورد نظر مورد مونیتورینگ دوربین قرار نگیرد مانند پنجره های ساختمان های اطرف می‌توان تا حداکثر ۴ بخش را توسط این فیلتر از مونیتور شدن توسط دوربین حذف نمود . این فن آوری بر روی دوربین های متحرک و هنگام زوم کردن دوربین نیز قابل استفاده می‌باشد .

کارایی دوربین ها :

مهمترین انتظاراتی که از یک دوربین امنیتی می‌رود وضوح دوربین و میزان روشنایی تصاویر ارایه شده توسط آن است . منظور از وضوح در واقع کمیتی است که نشان می‌دهد تصویری که توسط دوربین ارایه شده است تا چه مقدار شفاف و خوانا است . وضوح دارای دو شاخص افقی و عمودی است منظور از وضوح افقی تعداد خطوط سیاه و سفیدی عمودی است که با چشم به راحتی می‌تواند از تصویری که توسط دوربین تهیه شده است دیده شود . دوربین هایی که در بحث امنیتی مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای وضوح افقی بین ۳۳۰ تا ۴۸۰ می‌باشد . در صورتی‌که وضوح بالاتری مورد نیاز باشد ۳ دوربین CCD با وضوح فقی بالاتر از ۶۰۰ خط باید مورد استفاده قرار گیرد . در مقابل منظور از وضوح عمودی تعداد حداکثر خطوط افقی است که می‌تواند دوربین برای تهیه تصویر از آن استفاده نماید . مقدار این وضوح با توجه به سیستم اسکن مورد استفاده ( PAL,SECAM,NTSC ) می‌تواند بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ خط باشد .حداقل میزان روشنایی تصاویر در واقع حداقل چگالی نوری است که از شی مورد نظر باید تابیده شود تا دوربین بتواند از آن تصویر مناسبی ارایه دهد. واحد سنجش روشنایی بر حسب لوکس است و هر لوکس در واقع میزان روشنایی یک متر مربع از سطحی است که شدت نوری برابر ۱ لومن بر آن تابیده شود . به صورت تجربی می‌توان گفت که روشنایی یک لوکس میزان نوری است که از یک شمع در فاصله یک متری دیده می‌شود