آیا تا به حال هزینه زیادی برای اینترنت پرسرعت (البته معیار پرسرعت بودن اینترنت، در ایران با سایر کشورها متفاوته!) پرداخت کردید و نتیجه مورد انتظار رو نگرفتید؟ شبکه وای فای شما قبلا خوب کار می‌کرده ولی الان سرعت خیلی کمی داره؟

انتخاب یک کانال وای فای مناسب می‌تونه سرعت و برد(پوشش) وای فای رو افزایش بده! در باند 2.4 گیگاهرتز، کانال های 1،6،11 تنها کانال های بدون همپوشانی(مجزا از هم) هستند. انتخاب یک یا چندتا از این کانال های می‌تونه بخش مهمی از راه اندازی اصولی شبکه وای فای شما باشه.در حال حاضر خیلی از روتر (مودم) های وایرلس به طور خودکار در موقع تنظیمات (کانفیگ) اولیه کانال وای فای رو انتخاب می‌کنن و ممکنه بنا به شرایط محیط در آینده باعث تداخل فرکانسی و کاهش سرعت وای فای بشه.

این مقاله سعی می‌کنه به شما توضیح بده که ممکنه با چه تداخلاتی مواجه بشید و گام به گام بهتون نشون میده که چطور کانال مناسبی  رو انتخاب کنید.

سه حالت عمده برای تداخل وای فای وجود داره:
1- تداخلات در کانال مشترک
2-تداخلات کانال های مجاور روی همدیگه
3-تداخلات غیر وای فای (عوامل محیطی دیگه)

تداخلات وای فای

تداخل در کانال مشترک تا زمانی که تعداد زیادی دستگاه از یک کانال یکسان استفاده نکنند، مشکل ساز نمیشه.
تداخل کانال های هم جوار هم وقتی مشکل ساز بشه با انتخاب کانال های مناسب قابل برطرف شدن یا حداقل قابل کاهشه
استفاده از یک طیف سنج می‌تونه آلودگی فرکانسی محیط رو به شما نشون بده و کمک می‌کنه که محدوده فرکانسی خلوت تری رو انتخاب کنید.

کانال های ناهمپوشان:

عرض هر کانال در طیف 2.4 گیگاهرتز 20مگاهرتزه.مرکز کانال ها با هم فاصله 5 مگاهرتزی دارن و عرض کل طیف در مجموع فقط 100 مگاهرتزه.این یعنی 11 کانال در داخل این طیف 100مگاهرتزی به صورت فشرده قرار گرفتن و همین موجب همپوشانی میشه.البته در استاندارد 802.11 تعداد 14 کانال در نظر گرفته شده ولی در کشورهای مختلف تعداد کانال های مجاز فرق می‌کنه. به طور مثال در آمریکا فقط کانال های 1 تا 11 مجاز هستند و در ایران 13 کانال مجاز داریم.کانال 14 هم ظاهرا فقط در کشور ژاپن مجازه و اون هم فقط برای 802.11b

کانال های وای فای

به هر حال همون طور که در شکل زیر می‌بینید 3 کانال باهم همپوشانی ندارن: کانال های 1 و 6 و 11

کانال های نا همپوشان وای فایالبته کانال های 2 با 7،  3 با 8،  4 با 9،  5 با  10 ، 7 با 12 و 8 با 13 هم تداخل نداره.  برای ما که در ایران هستیم  کانال های نا همپوشان دیگه‌ای هم وجود داره که عبارتند از 2 – 7 -12  و 3-8-13

تداخل در کانال مشترک زمانی به وجود میاد که دستگاه ها همزمان بخوان ارتباط برقرار کنن. هر چقدر دستگاه های بیشتری از یک کانال استفاده کنن،مدت زمانی که یک دستگاه باید صبر کنه تا نوبتش بشه  افزایش پیدا میکنه و همین باعث کاهش سرعت میشه.
بنابراین اگه سه شبکه مجاور هم دارید، برای جلوگیری از تداخل کافیه هرکدوم از اون‌ ها روی یکی از کانال های 1 و 6 و 11 باشن و اگه تعداد شبکه ها بیشتره باید جوری فرکانس ها رو انتخاب کنید که با هم هم پوشانی نداشته باشن.

کانال های وای فای

شما توسط نرم افزار های آنالیز وایرلس می‌تونید کانال های در حال استفاده توسط شبکه های مختلف رو مشاهده کنید و بر اساس اون کانال مناسبی (کانال خالی) برای شبکه خودتون انتخاب کنید.همون طور که در شکل زیر می‌بینید یک شبکه فعال در کانال 1 وجود داره.(مرکز شکل روی نمودار روی کانال 1 هست) و قدرت خیلی کمی در حدود 82dbm- داره. شبکه bba  روی کانال 9 هست که با کانال 11 و 6 تداخل داره.گرچه فعلا شبکه ای روی کانال 6 وجود نداره ولی اگه در آینده اضافه بشه فضای فرکانس بین کانال 4 و 8 رو در بر می‌گیره) .

انتخاب کانال وای فای

طبق این تصویر بهترین کانال ها برای اضافه کردن شبکه جدید، کانال 5 هست چون فضای فرکانسی بین کانال 3 و 7 کاملا خالیه. برای راه اندازی دومین شبکه جدید هم کانال 1 مناسبه چون گرچه شبکه‌ی دیگه‌ای  در همون کانال وجود داره ولی به حدی ضعیف هست که مشکل زیادی ایجاد نکنه.

در قسمت‌های بعدی به صورت جزئی تر موارد بالا رو بررسی می‌کنیم و در مورد نحوه جا نمایی اکسس پوینت ها و کانفیگ اونها صحبت می‌کنم.